Teknik Açıklama

Teknik Açıklama

Uzun yıllar sektörün içinde olmamız hasebiyle edindiğimiz tecrübeler ışığında Türkiye'de oto ses amplifikatörü üretmek fikri ile 15 yılda bir çok Ar-Ge çalışması yaptık. Günümüz şartlarında ve edindiğimiz tecrübelerle seri üretim yapmaya karar verdik. Son iki yılda Ar-Ge çalışmalarını bitirip üç farklı model üretmeye karar verdik. 

Üç model amplifikatörümüzü, düşündüğümüz ürün yelpazesinde giriş seviyesi olarak tanımladık. Üst model amplifikatörler için Ar-Ge çalışmalarımız devam etmektedir: 

Her üç model amplifikatörümüzde çift katmanlı FR4 PCB kullanmaktayız. SMD teknolojisine sahip amplifikatörlerimiz; araçlarda fiziksel ve mekaniksel tüm şartları karşılamak üzere dizayn edilmiştir. Amplifikatörlerimiz üç ana bölmden oluşmaktadır: 

 

1. SMPS (Switch Mode Power Suppley) :

Araçtan aldığı enerjiyi filtre edip, yüksek frekansta anahtarlayıp, mosfet ve trafo ile yükseltip, simetrik konfigrasyonda çıkış verir. Elde edilen bu enerji ile ön yükselteç ve güç yükselteç kısımları beslenir. Burada seçilen pasif komponentler, LOW ESR kapasitörler, yüksek doyma akımına sahip Toroid Transformatör yüksek kaliteli markalardan özenle seçilmiştir. Yarı iletkenlerde ise çok düşük toleransa sahip yüksek kaliteli markaların ürünleri tercih edilmiştir. Bu güç ünitesini tasarlarken, aşırı sıcaklık, yüksek ya da düşük gerilim, ters enerji bağlantısı ve aşırı yük koruma devrelerini ilave ederek sistemin uzun ömürlü olmasını sağladık. 

 

2. Güç Yükselteç (Amplifikatör) :

Ön yükselteçten aldığı zayıf akımlı ses sinyalini güçlendirip, hoparlörü süren ünitedir. Girişte; havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan  eşlenik transistörle, mükemmel hale getirdiğimiz ses ile  komplimental ve darlington güç transistörleri sürüyoruz. Böylece rakip firmaların bu güne kadar düşünemediği önemli bir detay ile avantaj sağladık. Test sonuçlarında kullandığımız her bir malzemenin yerine alternatiflerini de koyarak ürünlerimizi karşılaştırmamız neticesinde, üretilen farklı malzemeler hakkında çok geniş bilgi birikimi elde ettik. Malzeme kalitesi ile alakalı çalışmalarımız devam etmektedir. Her bir yükselteç bağımsız olarak, yüksek sinyal, düşük empedans ve yüksek sıcaklık koruma devrelerine sahiptir. 

 

3. Ön Yükselteç (Preamplifikatör) :

Ürünümüzde bu birim, farklı şekillerde konfigüre edilebilir. Mevcut üretimlerde ses kaynağından aldığı sinyali güç yükselteç kısmına gönderen, kazancı kontrol edilebilen, şebeke sisteminden izole bir tasarıma sahiptir. Alternatif olarak ses frekanslarını ayırabilen, ton kontrolü yapılabilen kablolu ya da kablosuz mikrofon adaptasyonuna sahip mikser türü tasarım alt yapısına sahiptir. Mevcut sitemde kullandığımız işlemsel yükselticiler (OpAmp) çok yüksek hassasiyete sahip, çok düşük gürültü ile çalışabilen üst kaliteli ürünlerden tercih edilmiştir.

Her üç modelde de AB sınıfı ile dizayn edilmiştir. Tasarım bias A optimizasyonuna sahiptir. Bu ürünleri tasarlarken asgari verim, yüksek ses kalitesi göz önüne alınmıştır. Ar-Ge süreçlerinde farklı sınıf amplifikatörler denenmiştir. Yüksek verim, asgari ses kalitesine sahip D sınıfı (Digital) amplifikatörler tasarladık. Henüz üretimine başlamadık. Söz konusu amplifikatör elektrikle çalışan ve ya dahili bataryası olan araç ve ürünlerde kullanılmak maksadıyla Ar-Ge'si yapılmıştır. 

Talepler doğrultusunda; farklı sınıf, farklı giriş voltajına sahip, farklı fiziki (deniz araçları gibi) şartlarda çalışabilen ürünler üretebilecek alt yapı ve Ar-Ge birikimine sahibiz. 

Mevcut üç model amplifikatörlerimizin teknik parametreleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir. Bu parametreler isteğe göre değiştirilebilir.